2019/2020

Zapraszamy tegorocznego maturzystę Adriana Jędrzęjczyka na spotkanie z w dn.14 września po odbiór nagrody.

29 czerwca 2020r. Katarzynie Machowskiej została wręczona nagroda książkowa za uzyskanie tytułu „Najlepszy Czytelnik Roku”

Konkurs „Najlepszy Czytelnik Roku 2019/2020 wygrywa

KATARZYNA MACHOWSKA .GRATULUJEMY Kasiu!

TYTUŁ „Najlepiej czytającej Klasy 2019/2020”

otrzymuje KLASA II tż

Ogólnopolskie Święto Uwalniania KSIAZEK

UWALNIANIE KSIAZEK ,BOOKCROSSING POLEGA NA POZOSTAWIANIU przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Jest to niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania.To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metoda „podaj dalej”.Idea krazacej ksiazki zrodzila się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem byl programista komputerowy Ron Hornbaker.

Co daje nam bookcrossing?

Pozwala dzielic sie książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szanse czytania tym , ktorych nie stac na zakup ksiazek, powoduje, ze ksiazki sa w ciaglym obiegu,umozliwia sledzenie wedrowki książek.

To bezinteresowna przyjemność dzielenia się literatura, budowanie więzi miedzy czytelnikami, skuteczny sposób integracji.

Zapraszamy wszystkich Czytelników naszej szkoły do biblioteki szkolnej, gdzie można wypożyczyć dobrą książkę na wakacje i to nie tylko dla siebie ,ale można dla Babci, Dziadka, Rodziców, Rodzeństwa.

Po wakacjach, we wrześniu ogłosimy Najlepszego wakacyjnego Czytelnika!

Krótki Raport Czytelnictwo 2019

Nieco więcej czytamy

Materiał pochodzi z Bw Sz /nr 4-5-6/2020

61% DOROSŁYCH POLAKÓW NICZEGO NIE CZYTA

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% (w r. 2018 -37%) Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest ? zdaniem BN ? przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina). Warto pamiętać, że w badaniach Biblioteki Narodowej za czytelnika uznaje się już osobę, która deklaruje, że przeczytała (w całości lub fragmencie) lub choćby przeglądała w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Tylko co piąty Polak deklaruje, że czyta więcej niż trzy książki rocznie. Badanie obejmuje osoby w wieku powyżej 15 lat, więc nie są w nim brani pod uwagę uczniowie szkół podstawowych. Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się już od przynajmniej dekady informacje o powolnej śmierci książki tradycyjnej były przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w bardzo małym stopniu konkurują z książkami papierowymi. Podobnie jak w roku ubiegłym, po e-booki sięga ok. 2,5% badanych, a audiobooków słucha 3%. Po te formy książek sięgają częściej osoby czytające także książki papierowe ? wśród nich ok. 6% wspiera się e-bookami i audiobookami.

NAJPOCZYTNIEJSI

Na podium najczęściej czytanych autorów szturmem wdarła się w 2019 r. Olga Tokarczuk. Chociaż nagrodę Nobla otrzymała jesienią, to tylko minimalnie ?przegrała? z Remigiuszem Mrozem, który wśród najpoczytniejszych autorów jest od kilku lat. Po raz pierwszy od 2012 roku w czołówce zestawienia znalazło się trzech pisarzy współczesnych. W szerszej stawce najpoczytniejszych polskich twórców pojawili się: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska.

Polacy najchętniej czytają literaturę sensacyjną, kryminały, thrillery psychologiczne oraz romanse .

Lista najpoczytniejszych autorów 2019 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), rok 2019)

 1. Remigiusz Mróz
 2. Olga Tokarczuk
 3. Stephen King
 4. Henryk Sienkiewicz
 5. Adam Mickiewicz
 6. Andrzej Sapkowski
 7. Katarzyna Bonda
 8. Katarzyna Grochola
 9. Blanka Lipińska
 10. B.A. Paris
 11. Bolesław Prus
 12. Heather Morris
 13. Danielle Steel
 14. Jakub Żulczyk
 15. Harlan Coben
 16. Jo Nesb?
 17. Katarzyna Michalak
 18. Stefan Żeromski
 19. E.L. James
 20. J.K. Rowling
 21. Joseph Murphy
 22. J.R.R. Tolkien
 23. Joanna Chmielewska
 24. Marek Krajewski
 25. Graham Masterton
 26. Fiodor Dostojewski
 27. Mariusz Szczygieł
 28. Katarzyna Puzyńska
 29. George Orwell
 30. Sebastian Fitzek

Źródło: Biblioteka Narodowa

Rocznice literackie -czerwiec-sierpień

1 czerwca 1915 roku urodził się JAN TWARDOWSKI, ksiądz katolicki, poeta, prozaik, najwybitniejszy twórca współczesnej liryki refleksyjno-religijnej, autor pięknych wierszy przepojonych głęboką wiarą, miłością do ludzi i zwierząt, rozumiejący potrzeby dziecka ? śmiechu, zabawy i akceptacji świata. Specjalnie dla dzieci napisał, m.in.: Zeszyt w kratkę, Patyki i patyczki, Kasztan dla milionera. (zm. 18 I 2006)

9 czerwca 1870 roku zmarł CHARLES DICKENS, wybitny pisarz angielski, którego powieści opisujące życie Londynu, pisane dla dorosłego czytelnika, stały się lekturą dzieci i młodzieży, m.in.: Opowieść wigilijna, Oliver Twist, David Copperfield.

18 czerwca OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK (tzw. BOOKCROSSING), idea nieodpłatnego przekazywania książek przez pozostawianie ich w miejscach publicznych (park, pociąg, autobus, teatr), jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, półki), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa.

29 czerwca 1900 roku urodził się ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY, pisarz francuski, pilot, pionier lotnictwa cywilnego, autor opowiadań o tematyce lotniczej, m.in.: Nocny lot, Ziemia, planeta ludzi oraz poetyckiej baśni Mały książę, należącej do arcydzieł literatury światowej.

3 lipca 2015 roku zmarła KRYSTYNA SIESICKA, prozaik, dziennikarka, autorka książek dla młodzieży podejmująca w swoich powieściach problemy wieku dojrzewania w kontekście najbliższego otoczenia ? rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej, m.in.: Zapałka na zakręcie, Jezioro osobliwości, Ludzie jak wiatr, Dziewczyna Mistrza Gry (wpisana w 1997 r. na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena). (ur. 22 XI 1928)

1 sierpnia NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, święto państwowe w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego obchodzone od 2010 roku.

15 sierpnia ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO (CUD NAD WISŁĄ), obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku

15 sierpnia 1900 roku urodził się JAN BRZECHWA, właśc. Jan Lesman, poeta, satyryk, publicysta, tłumacz, autor znakomitych wierszy dla dzieci, utrzymanych w stylu satyryczno-żartobliwym oraz poetyckich opowieści baśniowych i fantastycznych.

Święto Naszych Mam…

Dziękujemy naszym Mamom…

Zawdzięczamy Im tak wiele…

Kocham moją Mamę za to , że zawsze jest ze mną.Zawsze mogę na nią liczyć zawsze mi pomoże i wiem , ze mnie kocha i chce dla mnie jak najlepiej.Kocham Cię Mamo -Adrian

Kocham moją Mamę za jej dobroć i ciepło -Julia

Kocham moją Mamę za szczęście i radość – Kamil

Kocham moją Mamę za to ,że jest , jej miłość jest do mnie bezwarunkowa i wice wersa – Natalia

Zawdzięczam mojej Mamie najwięcej na całym świecie, to ona dała mi życie , dzięki Niej żyję – Wiktoria

Zawdzięczam mojej Mamie bardzo wiele, między innymi to, że żyję.Zawdzięczam Jej miłość, którą przelała na mnie po moich narodzinach.Dziękuję mojej Mamie za opiekę, troskę i czas poświęcony na moje wychowanie –Justyna

Zawdzięczam mojej Mamie …życie – Kamil

Kocham moją Mamę za to , ze nauczyła mnie być dobrym człowiekiem – Wiktoria

Kocham moją Mamę za wszystko co dla mnie robi – Katarzyna

Kocham moją Mamę za to ,że niejeden człowiek już dałby sobie spokój z naszym wychowaniem a ona potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji.Nie ma drugiej takiej osoby. Możemy mieć milion cioć a mamę mamy jedną – Ania

Zawdzięczam mojej Mamie ,że zawsze mnie kochała bezinteresownie – Dariusz

Kocham moją Mamę za codzienny uśmiech – Antoni

Kocham moją Mamę za to, że była ze mną cały czas – Dariusz

MAJ 2020

26 maja DZIEŃ MATKI, obchodzony jako wyraz szacunku dla wszystkich matek.

Miłość matczyna w poezji i prozie

Nie opowiadajcie, razem i osobno
że nie ma ludzi niezastąpionych
bo przecież moja matka
łagodna i nieubłagana
cała w czasie teraźniejszym niedokończonym
wychyla się z nieba
żeby mi przyszyć oberwany guzik
kto to lepiej potrafi?
w czyich palcach drży igła, jak drucik ciepła
gdy tyle dzisiaj uczuć, a mało miłości (…)

                                                 /Jan Twardowski/

” Matka „

Gdy kto chce zamknąć w jednym słowie,
ogrom uczuć jasnych do granic ostatka…
Niech przyklęknąwszy – to imię wypowie:
jedno, jedyne, najsłodsze – Matka.

                                       /Konstanty Dobrzyński/

Miłość matczyna w poezji i prozie

Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie.
M. Wańkowicz

***Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.
J.I. Kraszewski

*Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej.
Z. Kossak

*Może zadanie matki nie polega na dawaniu schronienia, ale obserwowaniu jak dziecko nabiera rozpędu.. i łagodzeniu jego upadku, kiedy jest już po wszystkim.
J. Picoult

*Jest na świecie taka miłość, która jest bezinteresowna i najprawdziwsza ze wszystkich ? to miłość matki do dziecka. Choćby nie wiem co się stało, choćby nie wiem jak bardzo własne dziecko cię zawiodło, zraniło, to i tak będziesz je kochać ze wszystkich sił. Ta miłość jest jedną z najpiękniejszych miłości.
G. Gargaś

MAJ 2020

20 V urodziny obchodzi Hanna Krall(ur. 20 maja 1935)- polska pisarka i dziennikarka.
Urodziła się w Warszawie w żydowskiej rodzinie urzędników, jako córka Salomona Kralla i Felicji Jadwigi z domu Reichold. Dzieciństwo spędziła w Lublinie. Podczas II wojny światowej z rąk niemieckich zginęło wielu członków jej najbliższej rodziny, w tym ojciec. Wojnę przeżyła tylko dlatego, że była ukrywana przez Polaków. Holocaust i losy Żydów polskich z czasem stały się głównym tematem jej twórczości.

Po wojnie przebywała w domu dziecka w Otwocku. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Światową sławę przyniósł jej oryginalny w formie wywiad z Markiem Edelmanem Zdążyć przed Panem Bogiem (1977).

Wydała także zbiory reportaży, m.in. Trudności ze wstawaniem (1990), Taniec na cudzym weselu (1994), Dowody na istnienie (1996), Tam już nie ma żadnej rzeki (1998), To ty jesteś Daniel (2001). Cztery ostatnie w 2007 zebrała w książce Żal. Jest także autorką powieści: Okna i Sublokatorka. Ukazały się również jej reportaże książkowe: Wyjątkowo długa linia, Król Kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra.

Jej teksty były podstawą scenariuszy filmów Krótki dzień pracy Krzysztofa Kieślowskiego i Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego.

Jej twórczość przetłumaczono na wiele języków. Należała do Związku Literatów Polskich (1978?1983). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989).

Żona dziennikarza Jerzego Szperkowicza.

Była laureatką Nagrody im. Juliana Bruna (1965), Nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego (1981), Nagrody kulturalnej ?Solidarności (1985), nagrody miesięcznika ?Odra? (1989), Nagrody im. Bolesława Prusa (1990). W 1999 otrzymała Nagrodę Wielką Fundacji Kultury. Nominowana do Nagrody Literackiej ?Nike? 1999 za Tam nie ma już żadnej rzeki.W 2005 została nominowana do Nagrody Literackiej ?Nike? (i znalazła się w finale tej nagrody) za książkę Wyjątkowo długa linia.

W grudniu 2009 otrzymała najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ? Dziennikarski Laur. Również w tym samym roku została uhonorowana nagrodą literacką im. Władysława Reymonta. 11 kwietnia 2014 została odznaczona złotym medalem ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis?. W grudniu 2014 otrzymała za całokształt twórczości Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. W 2017 otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii ?Warszawski Twórca?.

MAJ 2020

55 rocznica śmierci Marii Dąbrowska

19 maja minie 55 rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej(1889-1965), jednej z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorki „Nocy i dni” i „Dzienników”

6 X 1889- urodziła się w Russowie k.Kalisza

1907-1912 -studiowała w Lozannie i Brukseli

1914-rozpoczęła prowadzenie pisanych do końca życia Dzienników

1917-osiadła na stałe w Warszawie

1918-1924-pracowała w Ministerstwie Reform Rolniczych oraz w Głównym Urzędzie Ziemskim

1925-opublikowanie powieści Ludzie stamtąd

1927-początek zwiążku ze S.Stempowskim

1932-1934-opublikowanie czterech części Nocy i dni

1961-1963-praca nad Przygodami człowieka myślacego

19 V 1965 – zmarłw w Warszawie

Żródło kalendarium:Encyklopedia PWN

MAJ 2020

Akcja czytelnicza „Przeczytałam ja, przeczytałem ja, przeczytaj Ty”-recenzja przeczytanej książki

Obchody Tygodnia Bibliotek (11-15 V 2020r.) kończymy akcją czytelniczą „Przeczytałam ja, przeczytałem ja, przeczytaj Ty” -recenzja  przeczytanej książki do której Was serdecznie zapraszam.

Waszym zadaniem będzie napisanie recenzji wybranej książki (dowolny rodzaj) w taki sposób, aby zainteresować i zachęcić kolegów i koleżanki do jej przeczytania.

Na odpowiedzi czekam do 28 maja 2020r.

Młodzież naszej szkoły w 100.rocznicę urodzin Papieża

Fragmenty poezji Karola Wojtyły czytają:

Dominika Płaziak, Aleksandra Stępień, Dominik Smołucha, Magdalena Bańdur, Justyna Kudłacz, Marcelina Woźny

Opiekun Teresa Młyniec

Za pomoc przy realizacji przedsięwzięcia dziękujemy naszemu absolwentowi Adrianowi Jędrzejczykowi.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną, która powstała z okazji 100. rocznicy urodzin patrona naszej szkoły, Jana Pawła II. Klik.

Maj 2020

List do Rodziców

Szanowni Rodzice!

Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do obejrzenia poniższej prezentacji, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie ? by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać małym dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie ?nie?. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dla rodziców.

Maj 2020

Już po raz 35. obchodzimy  Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

 Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.  Hasłem tegorocznej edycji jest ?#zasmakujwbibliotece?

Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

.http://biblioteka.zsbrzostek.pl/wp-content/uploads/2020/05/Slynni_pisarze_o_ksiazkach-1.pdf

Maj 2020

W niedzielę obchodzimy 229 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji zapraszam Was do obejrzenia filmów dotyczących tego Święta.

Zamek Królewski w Warszawie wraz z kadrą naukową przygotował wyjątkowy materiał z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja: 3maj po królewsku.  Dzięki udostępnionym bezpłatnie materiałom możecie obejrzeć poniższe filmy.

Drodzy Uczniowie

Z okazji zbliżających się świąt majowych proponujemy Wam rozwiązanie rebusów. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 4 maja 2020 r.

Kwiecień 2020

TĘSKNIĘ ZA TYM CO BYŁO..

Za tą rutyną.. za wieloma osobami, z którymi codziennie rozmawiałam, tęsknie za herbatą z babcią oraz za ciastem z dziadkiem, tęsknie za rozmowami z nauczycielami, a przecież tak niechętnie chodziłam do szkoły

POSIŁKOWANIE SIĘ WSPOMNIENIAMI

,,Przytłoczony ponurym dniem i widokami smutnego jutra, machinalnie podniosłem do ust łyżeczkę herbaty, w której rozmoczyłem kawałek magdalenki. Ale w tej samej chwili, kiedy łyk pomieszany z okruchami ciasta dotknął mego podniebienia, zadrżałem, czując, że się we mnie dzieje coś niezwykłego. Owładnęła mną rozkoszna słodycz, odosobniona, nieumotywowana. Sprawiła, że w jednej chwili koleje życia stały mi się obojętne, klęski jego błahe, krótkość złudna; działała w ten sam sposób, w jaki działa miłość, wypełniając mnie kosztowną esencją; lub raczej ta esencja nie była we mnie, była mną. Przestałem czuć się miernym, przypadkowym, śmiertelnym. Skąd mogła mi płynąć ta potężna radość? Czułem, że jest złączona ze smakiem herbaty i ciasta, ale że je przekracza nieskończenie, że nie musi być tej samej natury(…)” (M. Proust, W poszukiwaniu straconego czasu)

Kwiecień 2020

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

 Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Z tej okazji prosimy Was o wzięcie udziału w Drabinie słów ?symbole Polski, które będzie punktowane jako udział w szkolnym konkursie.

Rozwiązanie proszę przysłać na teresa@mlyniec.pl od 27-29 IV 2020r.

Zapraszamy !

Kwiecień 2020

23 IV Dzień Książki i Praw Autorskich

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie 23 kwietnia w przestrzeni internetowej.

Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.(Lustro biblioteki)

Drodzy Uczniowie Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich polecamy spróbować swoich sił w rozwiązaniu krzyżówki, którą wysyłam na e-dziennik. Rozwiązaną krzyżówkę proszę odesłać na e-dzienniku.

Pytania do krzyżówki:

1.Zaznaczasz nią stronę ,którą czytasz.

2.Jak nazywamy osobę , która wykonuje ilustracje do książki?

3.Miejsce w którym możesz wypożyczyć książkę.

4.W parze z księżniczką.

5.Królewicz był w nią zamieniony.

6.Jak nazywamy miejsce , gdzie drukuje się książki?

7.Kto pisze książki?

Kwiecień 2020

Konkurs – ,,Zamiast hejtu”-cz. I

Bardzo miło mi poinformować Was o wynikach konkursu

I miejsce otrzymują: Dziedzic Karolina(4tż)

                                     Foryś Weronika (1tżp)

                                    Siedlarska Sylwia (IItż)

II miejsce otrzymują: Jurkiewicz Antoni (1zc)

                                      Zastawny Martyna(1tag)

Konkurs ,,Przypadki hejtu w sieci,, – cz. II

I miejsce otrzymują: Dziedzic Karolina(4tż)

                                    Foryś Weronika (1tżp)

                                    Siedlarska Sylwia (2 tż)

                                    Miras Gabriela (4tż)

II miejsce otrzymuje: Jurkiewicz Antoni (1zc)

Gratuluję!

Kwiecień 2020

Mamy już odpowiedzi na dwa wysłane listy:

XIX

GDZIE TA WOLNOŚĆ BEZ OBAW

Właśnie leżę na hamaku, słychać tylko śpiew ptaków. Czuję się, jakby wszystko zamarło… Powiedz, jak długo jeszcze będziesz u mnie gościć? Ile jeszcze tych dni w samotności? Przyjaciele, szkoła, spotkania?to wszystko jest nie do wytrzymania! Gdzie ta wolność bez obaw (…), gdy widziałam uśmiech innych, nie tylko cztery kąty pod mym dachem. Co z tego, że dzięki Tobie mogę spać do południa, skoro taka rutyna jest bardzo nudna. Chciałabym w końcu poczuć powiew wiosny, wyjść na spacer, móc siedzieć w towarzystwie bliskich. Och Droga Kwarantanno…na początku byłaś do zniesienia, a teraz? Teraz sił już do Ciebie nie mam! Daj mi nareszcie spojrzeć na świat tak jak wcześniej

NIE, NIE WOLNOŚCI CHCIAŁEM. TYLKO WYJŚCIA

,,Boję się, że niedokładnie rozumie się, co ja pojmuję przez wyjście. Używam tego słowa w jego najzwyklejszym i najpełniejszym sensie. Naumyślnie nie mówię: wolność(…). Tą wolnością ludzie zbyt często się oszukują. A jak wolność zalicza się do najbardziej wzniosłych uczuć, tak i odpowiadające jej złudzenie należy do najwznioślejszych (…). -Nie, nie wolności chciałem. Tylko wyjścia: na prawo, na lewo, dokądkolwiek; nie miałem żadnych innych wymagań, niechby nawet to wyjście było złudzeniem; wymaganie było małe, nie większe byłoby złudzenie. Naprzód, naprzód! Przede wszystkim nie tkwić na miejscu, z poniesionymi ramionami, przyciśniętymi do ścian skrzyni” (F. Kafka, Sprawozdanie dla Akademii). 

XX

NIKT NIE BYŁ PRZYGOTOWANY NA TWOJE PRZYJŚCIE

Zamknęłaś mnie w czterech ścianach, jest to nowa sytuacja w moim życiu, z którą trudno mi sobie poradzić… Oddzieliłaś mnie od normalnego życia, od bliskich osób, przyjaciół oraz znajomych, zniszczyłaś wiele planów. Rozumiem jednak że jesteś ratunkiem przed wirusem, który pojawił się na świecie. Można również uznać, że jesteś dla nas pewną lekcją, że dzięki Tobie docenimy to co wcześniej było dla nas czymś zwyczajnym… Spotkanie ze znajomymi, pójście do szkoły, na zakupy, do kościoła?

ŻALU PO UTRACONYM NIE WYPOWIE PEŁNE ZDANIE

jego mowa się rwie do

tego co kocha

Kwiecień 2020

Listy do KWARANTANNY

Zwracam się do Was z prośbą o wzięcie udziału w bardzo ciekawiej inicjatywie

Zorganizowanej przez Instytut Psychologii UJ w Krakowie.

Opisanie swoich przeżyć, zebranie myśli może pozwolić uporządkować to trudne dla nas wszystkich doświadczenie. Może uchronić nas przed odreagowaniem.

Kwarantanna jest paradoksem: dla zachowania życia, rezygnuje się z pewnych jego aspektów. Zamknięcie w czterech ścianach kwarantanny można porównać do życia w gabinecie luster; gdzie nie spojrzysz ? tam Ty. Dla niektórych może być to trudne doświadczenie. Nasze mieszkania i domy nagle stają się bezludnymi wyspami pośród oceanu samotności.

Kwarantanna jest szczególnie trudna dla uciekających na co dzień od siebie; podczas kwarantanny też będą próbować ucieczki. Niektórzy będą próbować przebić ścianą mur.

Przed tą pustką uratować może jednak nadmetraż wyobraźni.

Pamiętaj ,ze list adresujesz do Kwarantanny, a nie konkretnej osoby. Piszesz do Kwarantanny i z Kwarantanny. Wyobraź sobie, ze Kwarantanna staje się postacią. Co chciałabyś/chciałbyś jej powiedzieć?

Listy te będą teraz zamieszczone na stronie biblioteki szkolnej pod inicjałem, pseudonimem lub imieniem i nazwiskiem , wszystko zależy od ciebie.

Po powrocie do szkoły w bibliotece zorganizowana zostanie ich wystawa z podpisem wg waszej woli?

Listy czytał będzie Zespół Psycholożek i Psychologów pod kierownictwem prof. Małgorzaty Opoczyńskiej -Morasiewicz. Na wybrane wątki i myśli odpowiadać będą na swojej stronie a ja będę monitorować i Wam przesyłać jeśli to będą wasze listy.

Dziękuję i zapraszam do wspólnej zabawy!

Kwiecień 2020

Konkurs ,,Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”-własnoręcznie wykonana

Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej,kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz pobudzenie aktywności twórczej wśród młodzieży.Wszystkie prace wymagały bardzo dużego wysiłku, pomysłu dlatego za pięknie wykonane pisanki autorzy zajmują 1 miejsce a niektórzy z wyróżnieniem!

Marcelina Woźny

Weronika Foryś

nor

Magdalena Bieszczad

Karolina Wróbel

Żaneta Pietrucha

Antoni Jurkiewicz 

Kwiecień 2020

Pełnych nadziei, wiary i miłości radosnych Świąt Wielkiej Nocy oraz serdecznych spotkań w gronie Domowników

życzy wasza biblioteka szkolna.

Zapraszamy do przeczytania artykułu: ,,Podkarpackie tradycje wielkanocne”

Tradycje, którymi przez wieki obrosła Wielkanoc są bogate i różnorodne. Święto to łączy w sobie zarówno elementy religijne, jak i związane z obyczajowością ludową. Choć niektóre obrzędy zanikają, nasz region nadal jest przywiązany do wielu wielkanocnych tradycji.

Niedziela Palmowa

Uroczystości Świąt Wielkiej Nocy rozpoczyna Niedziela Palmowa. Palmy robiono z wierzbowych gałązek, barwinku, jałowca, kłokoczki, mietlicy, mirtu i bukszpanu. W tradycji ludowej palma była znakiem życia, dlatego używano jej do zabiegów, które miały wzmocnić i przekazywać siły życiowe ludziom, zwierzętom i ziemi. Palmom przypisywano też moc chronienia przed złymi mocami. Dlatego obchodzono z nimi trzykrotnie domy, a w izbach wymiatano nimi kąty.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek czarownice miały zakradać się do obejść żeby ukraść cokolwiek, czego potem używały do rzucania uroków. Wielki Czwartek powszechnie nazywany jest świętem kapłanów, ponieważ w tym dniu, w czasie Ostatniej Wieczerzy, został ustanowiony Sakrament Kapłaństwa. Pod koniec Mszy św. w Wielki Czwartek ogołocony zostaje ołtarz, milkną w kościele wszystkie dzwonki (aż do czasu zmartwychwstania), a odzywają się drewniane kołatki, symbolizujące zdradę Judasza.

Dawne zwyczaje, obowiązujące w Wielki Czwartek, to zakaz wykonywania hałaśliwych prac, czyli np. tłuczenia kaszy, rąbania drewna, mielenia w żarnach, używania dzwonów, aby nie wystraszyć dusz, które przebywają w strefie ciszy i godnie je przyjąć.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek przed świtem chodzono obmywać się do potoków i stawów. Zabieg ten miał zapewnić zdrowie i urodę. Rozpoczynał się okres wielkiego święta, którego powagi nie wolno było zakłócać. Niektóre zwyczaje nawiązywały do zwyczajów pogrzebowych. Starano się nie przeglądać w lustrach, a w wielu wsiach zasłaniano je lub odwracano do ścian, można było w nie spojrzeć dopiero po poświęceniu pokarmów. Gdyby ktoś spojrzał wcześniej, mógłby zobaczyć diabła…

W Wielki Piątek ludzie modlą się i odwiedzają kościoły, w których po południu w nawach bocznych odsłaniane są Groby Pańskie. Tradycja ta znana jest u nas już od XVII wieku. Przy grobie stoją często honorowe straże, składające się z młodzieży akademickiej i szkolnej, harcerzy, strażaków czy wojska.

Niektóre ze straży urządzają w pierwszy i drugi dzień świąt przemarsze przez swoje miejscowości z towarzyszeniem orkiestr, podczas których składają życzenia mieszkańcom.

Wielka Sobota

Większość zwyczajów i praktyk występujących w Wielką Sobotę łączyła się z pożywieniem oraz wodą i ogniem święconymi podczas liturgii.

Pożywienie noszono do kościoła w płachtach, pudełkach lub koszach do siania, co wskazuje na jego związek z urodzajem. Święcono wszystko, co miało być spożyte podczas uczty w Niedzielę Wielkanocną. Właściwie w każdym regionie skład ?święconki” był inny, a każda dołączana do święconki potrawa miała swoją symbolikę. Święcone jaja zakopywano w polach, a skorupki wieszano na gałęziach drzew owocowych, żeby obficie rodziły.Do dziś w wielu miejscowościach naszego regionu praktykowane jest trzykrotne obejście domu ze święconką, która ma odpędzić wszelkie złe moce. W Wielką Sobotę następuje także poświęcenie wody i ognia jako symbolu dwóch przeciwstawnych żywiołów, którymi włada Bóg Alfa i Omega – początek i koniec całego świata i człowieka.

Wielka Niedziela

W wielu miejscowościach na długo przed I wojną przed rezurekcją palono ognie na polach. Był to zwyczaj niegdyś powszechnie występujący między innymi koło Rzeszowa i na Pogórzu w okolicach Błażowej. Po rezurekcji starano się wrócić jak najszybciej do domu. Wierzono, że kto pierwszy wróci temu będzie się wiodło. Niektórzy nawet biegli. Wierzono, że jeśli ktoś się wtedy przewróci, to wkrótce umrze. Po powrocie z kościoła zasiadano do śniadania. Tradycyjnie podawano żurek z jajami i wędliną, chrzan, jaja, szynki, boczek, kiełbasy, masło.Podobnie jak w Boże Narodzenie, także i w Wielką Niedzielę nie można było w dzień spać, bo w lecie nie miało się szczęścia w grzybobraniu. Niezwykle ciekawym, obecnie zapomnianym już zwyczajem, a popularnie stosowanym 100 lat temu było jedzenie śniadania wielkanocnego na miedzach i polach. Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj.

Lany poniedziałek

Kiedyś były to dwa oddzielne obrzędy. Obyczaj dyngusa polegał  na wręczaniu datków w postaci pieniędzy, jajek czy świątecznych przysmaków jako wielkanocnego ,,wykupu” dla wędrujących z drewnianym barankiem czy kogutem przebierańców. Zwyczaj ten w Polsce najdłużej, bo do lat 90. XX przetrwał na Podlasiu i Podkarpaciu. Z kolei śmigus polegał na oblewaniu dziewcząt wodą i smaganiu ich po łydkach rózgą wyjętą z palmy wielkanocnej.Tego dnia od rana chodzili kawalerowie i oblewali dziewczęta. Nie powinni żadnej pominąć Jeżeli do którejś nie przyszli narażona była na złośliwe docinki. W Wielką Niedzielę albo w Lany Poniedziałek zwykle po sumie i po obiedzie, gospodarze i gospodynie chodzili święcić pola. Niektórzy święcili tylko położone blisko domu, inni wszystkie. Do święcenia używano palm i wody z potoków święconej w kościele w Wielką Sobotę.

Kwiecień 2020

3 kwietnia mija 80 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

„KATYŃ”  Autor: Feliks Konarski

Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano Wrzesień.

Związano do tyłu ręce,

By w obecności kata

Nie mogły się wznieść błagalnie

Do Boga i do świata.

Zakneblowano usta,

By w tej katyńskiej nocy

Nie mogły błagać o litość,

Ni wezwać znikąd pomocy.

W podartym jenieckim płaszczu

Martwą do rowu zepchnięto

I zasypano ziemią

Krwią na wskroś przesiąkniętą.

By zmartwychwstać nie mogła,

Ni dać znaku o sobie

I na zawsze została

W leśnym katyńskim grobie.

,,Salwy i doł ” -Autor: Stefan Gołębiowski

Pod niebem ciężkim jak ołów

 Salwy mgłę leśną rozdarły

Stosy ciał strącone do dołów

Z na pół żywymi zmarli

Nikt straconych nie uczcił

Tylko do katyńskich dołów

 Deszcz z płaczem się rzucił

Pod niebem ciężkim jak ołów

,,Guzik”  -Autor Zbigniew Herbert

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

 z głębin wychodzą na powierzchnię

 jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy i ulituje się nad nimi

 lecz jak zmartwychwstać mają ciałem

kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok

 upada liść kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach

 i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte potężny głos zamilkłych chórów

 tylko guziki nieugięte guziki z płaszczy i mundurów

Czytaj więcej na: https://prawicowyinternet.pl/poezja-katynska/

Kwiecień 2020

Juliusz Słowacki

urodził się poetą, a zmarł prorokiem

On chciał być przewodnikiem, chciał być akceptowany, rozumiany, dostrzeżony -mówił o Juliuszu Słowackim historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski. – Stąd też ta jego ogromna pracowitość, która przekuła się w obfitość dzieł.                                                                               

171 lat temu, 3 kwietnia 1849 roku zmarł w Paryżu jeden z narodowych wieszczów – Juliusz Słowacki.

Po wyjeździe z Polski Słowacki za życia już do ojczyzny nie wrócił.

 Zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Decyzję o sprowadzeniu jego prochów do kraju podjęto w pierwszych latach XX wieku. Postanowiono przenieść je do Krakowa i złożyć w podziemiach katedry wawelskiej w setną rocznicę urodzin wieszcza, przypadającą w 1909 roku. Trumna ze Słowackim płynęła na pokładzie statku „Mickiewicz” w górę Wisły z Gdańska do Warszawy. Potem dotarła do Krakowa, gdzie 28 kwietnia 1927 odbył się pogrzeb

Kwiecień 2020

Dzisiaj  obchodzimy rocznicę śmierci naszego Patrona szkoły Św.Jana Pawła II…Możemy tylko przypomnieć wystawę z kwietnia 2018/2019Pamiętamy….

Marzec 2020

MIĘDZYNARODOWY

DZIEŃ TEATRU

27 III

Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów ? festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

W 2020 roku autorem orędzia jest SHAHID NADEEM, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur.

W tym trudnym czasie życzymy zdrowia, wytrwałości i hartu ducha, twórcom ? intrygujących pomysłów, a wkrótce znakomitych realizacji i artystycznego spełnienia, wszystkim widzom ? wspaniałych teatralnych doznań. Do zobaczenia w teatrze!

.https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra?language=pl

Marzec 2020

Dziś 25 marca, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dziś, 25 marca, obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało w 2003z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  Swoje święto dzisiaj swoje fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona. 

J.R.R. Tolkien pracował nad „Władcą Pierścieni” kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.

Światowy Dzień Poezji,święto obchodzone corocznie 21 marca,ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.Celem tego dnia jest promocja czytania pisania,publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Sięgnijmy więc dzisiaj po tomik poezji… i może nie tylko dzisiaj….

Może ktoś odgadnie kto jest autorem tego wiersza?

Moja poezja to jest noc księżycowa,
Wielkie uspokojenie;
kiedy poziomki słodkie są w parowach
i słodsze cienie.
(…)
Moja poezja to są proste dziwy,
To kraj,gdzie w lecie
stary kot usnął pod lufcikiem krzywym
na parapecie.

Marzec 2020

.https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Famp%2Fs%2Fkobieta.onet.pl%2Fkopernikwdomu-co-mozna-robic-w-domu-niezwykle-pomysly-centrum-nauki-kopernik%2Fzsbkmn0.amp%3Ffbclid%3DIwAR0g4NXV8tsgj4BoqHMIs2A1uu_S9Pw78o25HtORk0VFLEOj7Ho9KilSDY0&h=AT3ECPOFdHKxkRI8Jw_orI_yGSW9V7aqJ_JMC5x90CKq2F7S_In0EOQQi49yc60rXuNpTVO7OH28Lk871PP0K6vFcRruUNTY2NLY1V9Hmy4yRtbeUlxCfXWhvNEvT-X8eZOHAw

Marzec 2020

Skąd brać książki, gdy biblioteka jest zamknięta?Gotowa lista do podzielenia się z uczniami i polonistami.??…

Opublikowany przez Biblioteka w Szkole Czwartek, 19 marca 2020

Marzec 2020

Z okazji Dnia Kobiet, 9 III 2020r. W bibliotece szkolnej odbyło się Spotkanie z poezją zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z wychowawcą kl.1 tpm.Było one adresowane do pań pracujących w naszej szkole.Uczniowie zaprezentowali wiersze znanych poetów poświęcone postaciom kobiecym,natomiast uczennice umilały czas swym śpiewem.Na zakończenie wszystkie panie otrzymały życzenia oraz kwiaty.

Z okazji zbliżającego się Święta pań…Wystawa „Portret kobiet w malarstwie XX wieku

Umów się z książką! ? akcja walentynkowa w bibliotece szkolnej

Nasze półki pełne są książek, które marzą  o czytelniku, takim jak Ty! Przyjdź i wylosuj randkę z tajemniczą nieznajomą. Wybierz serduszko i sprawdź czy jesteś zainteresowany spotkaniem. Jeśli tak, to zabierz ją ze sobą! Nie pozwól, aby była samotna i zapomniana. Być może uśmiechnie się do Ciebie szczęście i znajdziesz przyjaźń na całe życie!

Podsumowaniu projektu edukacyjnego ,,Ignacy Łukasiewicz – w blasku lampy naftowej

Naszym zadaniem, zadaniem ludzi młodych jest pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach, zwłaszcza tych, którzy swoją działalnością, odkryciami i osiągnięciami przyczynili się do rozwoju i postępu cywilizacyjnego ludzkości. Taką osobą, dziś już mało znaną jest z pewnością chemik, farmaceuta, a przede wszystkim wynalazca lampy naftowej i twórca przemysłu naftowego – Ignacy Łukasiewicz.Doceniając jego osiągnięcia naukowe, działalność charytatywną, a także przykładną postawę patriotyczną, jaką prezentował w czasie zaborów,  oraz fakt ,że mieszkał i pracował w wybudowanej przez siebie aptece w Brzostku nasza biblioteka szkolna podjęła się realizacji projektu ,,,Ignacy Łukasiewicz- w blasku lampy naftowej” . W ramach projektu trwającego od X 2019r.- I 2020r. uczniowie wykonywali prace plastyczne, prace pisemne lub prezentacje multimedialne. Pomocą dla uczniów była wystawa ,,Śladami Ignacego Łukasiewicza”, na której oprócz naszego księgozbioru znalazły się opracowania z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i  Jaśle W dn. 12 lutego  w czytelni odbyło się podsumowanie projektu, które prowadził Piotr Grych z kl.III tm i a. Swoje prace zaprezentowali następujący uczniowie:

1.Żaneta Pietrucha z kl.III tż  -prezentacja multimedialna:

2.Michał Dudek i Michał Jasicki z kl.III Tm   -prezentacja multimedialna:

3.  Dawid Rakowski i Kamil Staniszewski z kl.II bzm -prezentacja multimedialna:

4.   Antoni Jurkiewicz z kl.I bzc p- prezentacja pisemna

5.  Kamil Szela i Magdalena Nowak z kl.I bzł p – praca plastyczna

   6. Wiktoria Maziarka, Klaudia Wójcik i Julia Staniszewska z kl.I tak g-praca plastyczna      

7.   Kacper Cabaj i Piotr Wołowiec z kl.I tm i a p -praca plastyczna

Wystawa dla Rodziców Działalność biblioteki szkolnej III edycja akcji STWÓRZ-POKAZ – ZAISTNIEJ

Zaczytaj się na ferie!

Plebiscyt czytelników”Najlepsza książka na ferie”

Konkurs „Czytelnik Ferii”

Zapraszamy do udziału wszystkich Czytelników.

Stwórz-Pokaż-Zaistniej

Zapraszamy uczniów do III edycji akcji STWÓRZ-POKAŻ-ZAISTNIEJ

Malujesz, tworzysz coś ciekawego, śpiewasz, recytujesz , a może rzeźbisz? Przyjdź do biblioteki szkolnej i pokaż!

Zwycięzcy akcji wezmą udział w Wieczorze Twórczości Młodych

w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle.

Zapraszamy!

Wystawa Światło z ziemi

Ważnym elementem projektu ?Ignacy Łukasiewicz ?? jest zorganizowana wystawa książek znajdujących się w naszym księgozbiorze jak również pozycji wypożyczonych w BP w Jaśle i Krośnie. Służą one pomocą uczniom biorącym udział w projekcie. Uzupełnieniem wystawy są lampy naftowe , które są w posiadaniu naszej szkoły.

Akcja czytelnicza CZYTAMY LITERATURĘ BOŻONARODZENIOWĄ

 W okresie przedświątecznym biblioteka szkolna zaprosiła wychowawców wraz z uczniami do wzięcia udziału w akcji czytelniczej CZYTAMY LITERATURĘ BOŻONARODZENIOWĄ mającą na celu promowanie literatury związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.

W dn. 11-19 XII nauczyciele, Małgorzata Jop z kl.II tmia, Teresa Młyniec z kl.I zmg , I tmg , II tż , I tzg , Joanna Betlej z kl.I tłg i I tmg i II tł oraz Małgorzata Augustyn i Małgorzata Kmiecik czytali literaturę  m.in.St.W.Reymonta,Cz.Miłosza, J. Pocka, M.Musierowicz,K.K.Baczyńskiego, K. Dickensa, . ks.J.Twardowskiego. Spotkaniom towarzyszyły rozmowy uczniów nt. tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych w ich miejscu zamieszkania.

Konkurs Bożonarodzeniowy

Konkurs o tematyce zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia został przeprowadzony na zastępstwach w kl. II zmb oraz I tmg.

Zwyciężyli: Piotr Zyznar, Dawid Rakowski, Rafał Bulsiewicz, Paweł Raś i Kacper Mirus oraz kolejno Krzysztof Augustyn Krystian Noga oraz trzecie miejsce zajęli Kamil Kurek i Szymon Wąsik.

Konkurs ?WYKREŚLANKI?

Również na zastępstwach w bibliotece został zorganizowany Konkurs ?Wykreślanki? w którym I miejsce zajął Sebastian Bulsiewicz, II miejsce Kacper Cabaj i Marcin Staniszewski oraz III miejsce Dariusz Święch. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

XXVII Rzeszowskie

Dni Kultury Szkolnej

W dniach 5-6 XII 2019 r. uczennice kl. IV tż reprezentowały naszą szkołę na XXVII Rzeszowskich Dniach Kultury Szkolnej, w czasie których Julia Żygłowicz przedstawiła Lament paranoika a Karolina Stasiowska zaśpiewała piosenkę Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. Obydwie uczestniczki pięknie zaprezentowały się i zebrały gromkie brawa. Impreza odbyła się w 3 LO im. C. K. Norwida pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszów, Urzędu Marszałkowskiego, TVP Rzeszów, Gazety Codziennej NOWINY, rozgłośni radiowych polskiego Radia Rzeszów oraz Katolickiego Radia VIA jak również MDK Rzeszów.

Wręczenie nagród w VI Konkursie Fotograficznym

I miejsce w Konkursie fotograficznym techniką Sleeveface ex aequo z Kingą Kolbusz z 1 tłg zajęła Paulina Wnęk z 2 tł, II miejsce ex aequo z Martyną Zastawny z 1tłg zajęła Anna Dziedzic z 2 tł, a III miejsce ex aequo z Natalią Samborską z 1 tłg Magdalena Bargieł z 2 tł.

Komisja konkursowa w składzie: pedagog szkolny Małgorzata Kmiecik, nauczyciel języka angielskiego Monika Sieradzka-Łukowicz i nauczyciel architektury krajobrazu Dorota Machaj.

Gratulujemy!

Wręczenie nagród w VI Konkursie Ortograficznym

Zwyciężyla Justyna Kudłacz i kolejno Karolina Wrobel natomiast III miejsce zajęła Kinga Kolbusz.

Wręczenie nagród w II Teście o Regionie

I miejsce zajęła Karolina Wróbel, II Justyna Kudłacz i III miejsce Marcelina Woźny.

Jak obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy do obejrzenia sleeveface z książką zorganizowanego w bibliotece , w którym wzięły udział uczennice z klasy Itłg.

Termin sleeveface powstał w 2006 roku i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morrisa w wersji winylowej w publikacji o tej samej nazwie. Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki lub płyty częścią ciała.

Jak obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

?Wyobraź sobie?? takie hasło przyświecało tegorocznemu Międzynarodowemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych, które biblioteka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku obchodziła już po raz jedenasty.
Z tej okazji w czytelni zorganizowana została wystawa ?Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich? przedstawiająca przesłanie papieża Polaka do młodych oraz jego publikacje, m.in. ?Wstańcie, chodźmy?, ?Przekroczyć próg nadziei?, ?Pamięć i tożsamość?, ?Modlitwy i rozważania na każdy dzień roku?, ?Autobiografia?, ?Dar i tajemnica? i ?Elementarz Jana Pawła II? .
W ramach obchodów święta biblioteki czytelnicy wzięli udział w konkursach: ?Dokończ przysłowie?, ?Palcem po mapie?, ?Zagadki logiczne?, ?Najlepszy czytelnik października?, ?Najlepsza klasa w czytelnictwie?, turnieju układania puzzli na czas, grach towarzyskich: szachy, warcaby, 5 sekund, grach zręcznościowych oraz w III teście wiedzy o regionie ?Czy znasz swój region?? i VI dyktandzie o tytuł mistrza ortografii.
Projektem ?Ignacy Łukasiewicz w blasku lampy naftowej? został zapoczątkowany cykl pt. ?Znane sylwetki regionu?. Pomocą dla uczniów biorących w nim udział była wystawa ?Śladami Ignacego Łukasiewicza?, na której oprócz naszego księgozbioru znalazły się opracowania z PBW w Krośnie i Jaśle.
Wszystkie wyżej wymienione działania służyły promocji naszej biblioteki, rozbudzeniu i kształtowaniu kultury czytelniczej oraz zaakcentowaniu Święta Bibliotek Szkolnych.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Program Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece.Zapraszamy chętnych uczniów do zabawy!


Dbałość o zdrowie własne i cudze

Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z wystawą nt. Dbałość o zdrowie własne i cudze – 18 złotych zasad jak dbać o zdrowie i 10 porad jak robić to prawidłowo.


„Człowiek nie jest sam?”

Wystawa zorganizowana z okazji rocznicy szkoły i nadania jej imienia Jana Pawła II zawierająca przesłanie Papieża do młodzieży została wzbogacona o pozycje książkowe oraz ilustrowane wydawnictwa albumowe.


Narodowe Czytanie 2019

Biblioteka szkolna po raz czwarty włączyła się w akcję Narodowe Czytanie. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Utwory, których wspólnym mianownikiem była polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Dobra pani – Eliza Orzeszkowej
Dym – Marii Konopnickiej
Katarynka – Bolesława Prusa
Mój ojciec wstępuje do strażaków – Brunona Schulza
Orka – Władysława Stanisława Reymonta
Rozdziobią nas kruki, wrony? – Stefana Żeromskiego
Sachem – Henryka Sienkiewicza
Sawa – Henryka Rzewuskiego

W akcji czytelniczej wzięli udział: Julia Żygłowicz, Aldona Michońska, Justyna Kudłacz, Karolina Wróbel, Dudek Wiktoria i Piotr Grych.


Wystawa Wrzesień 1939

Dokładnie 80 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa.

Pamiętamy i musimy pamiętać z wdzięczności dla tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Walczyli o każdy skrawek abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.