2019/2020

Kwiecień 2020

Pełnych nadziei, wiary i miłości radosnych Świąt Wielkiej Nocy oraz serdecznych spotkań w gronie Domowników

życzy wasza biblioteka szkolna.

Zapraszamy do przeczytania artykułu: ,,Podkarpackie tradycje wielkanocne”

Tradycje, którymi przez wieki obrosła Wielkanoc są bogate i różnorodne. Święto to łączy w sobie zarówno elementy religijne, jak i związane z obyczajowością ludową. Choć niektóre obrzędy zanikają, nasz region nadal jest przywiązany do wielu wielkanocnych tradycji.

Niedziela Palmowa

Uroczystości Świąt Wielkiej Nocy rozpoczyna Niedziela Palmowa. Palmy robiono z wierzbowych gałązek, barwinku, jałowca, kłokoczki, mietlicy, mirtu i bukszpanu. W tradycji ludowej palma była znakiem życia, dlatego używano jej do zabiegów, które miały wzmocnić i przekazywać siły życiowe ludziom, zwierzętom i ziemi. Palmom przypisywano też moc chronienia przed złymi mocami. Dlatego obchodzono z nimi trzykrotnie domy, a w izbach wymiatano nimi kąty.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek czarownice miały zakradać się do obejść żeby ukraść cokolwiek, czego potem używały do rzucania uroków. Wielki Czwartek powszechnie nazywany jest świętem kapłanów, ponieważ w tym dniu, w czasie Ostatniej Wieczerzy, został ustanowiony Sakrament Kapłaństwa. Pod koniec Mszy św. w Wielki Czwartek ogołocony zostaje ołtarz, milkną w kościele wszystkie dzwonki (aż do czasu zmartwychwstania), a odzywają się drewniane kołatki, symbolizujące zdradę Judasza.

Dawne zwyczaje, obowiązujące w Wielki Czwartek, to zakaz wykonywania hałaśliwych prac, czyli np. tłuczenia kaszy, rąbania drewna, mielenia w żarnach, używania dzwonów, aby nie wystraszyć dusz, które przebywają w strefie ciszy i godnie je przyjąć.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek przed świtem chodzono obmywać się do potoków i stawów. Zabieg ten miał zapewnić zdrowie i urodę. Rozpoczynał się okres wielkiego święta, którego powagi nie wolno było zakłócać. Niektóre zwyczaje nawiązywały do zwyczajów pogrzebowych. Starano się nie przeglądać w lustrach, a w wielu wsiach zasłaniano je lub odwracano do ścian, można było w nie spojrzeć dopiero po poświęceniu pokarmów. Gdyby ktoś spojrzał wcześniej, mógłby zobaczyć diabła…

W Wielki Piątek ludzie modlą się i odwiedzają kościoły, w których po południu w nawach bocznych odsłaniane są Groby Pańskie. Tradycja ta znana jest u nas już od XVII wieku. Przy grobie stoją często honorowe straże, składające się z młodzieży akademickiej i szkolnej, harcerzy, strażaków czy wojska.

Niektóre ze straży urządzają w pierwszy i drugi dzień świąt przemarsze przez swoje miejscowości z towarzyszeniem orkiestr, podczas których składają życzenia mieszkańcom.

Wielka Sobota

Większość zwyczajów i praktyk występujących w Wielką Sobotę łączyła się z pożywieniem oraz wodą i ogniem święconymi podczas liturgii.

Pożywienie noszono do kościoła w płachtach, pudełkach lub koszach do siania, co wskazuje na jego związek z urodzajem. Święcono wszystko, co miało być spożyte podczas uczty w Niedzielę Wielkanocną. Właściwie w każdym regionie skład ?święconki” był inny, a każda dołączana do święconki potrawa miała swoją symbolikę. Święcone jaja zakopywano w polach, a skorupki wieszano na gałęziach drzew owocowych, żeby obficie rodziły.Do dziś w wielu miejscowościach naszego regionu praktykowane jest trzykrotne obejście domu ze święconką, która ma odpędzić wszelkie złe moce. W Wielką Sobotę następuje także poświęcenie wody i ognia jako symbolu dwóch przeciwstawnych żywiołów, którymi włada Bóg Alfa i Omega – początek i koniec całego świata i człowieka.

Wielka Niedziela

W wielu miejscowościach na długo przed I wojną przed rezurekcją palono ognie na polach. Był to zwyczaj niegdyś powszechnie występujący między innymi koło Rzeszowa i na Pogórzu w okolicach Błażowej. Po rezurekcji starano się wrócić jak najszybciej do domu. Wierzono, że kto pierwszy wróci temu będzie się wiodło. Niektórzy nawet biegli. Wierzono, że jeśli ktoś się wtedy przewróci, to wkrótce umrze. Po powrocie z kościoła zasiadano do śniadania. Tradycyjnie podawano żurek z jajami i wędliną, chrzan, jaja, szynki, boczek, kiełbasy, masło.Podobnie jak w Boże Narodzenie, także i w Wielką Niedzielę nie można było w dzień spać, bo w lecie nie miało się szczęścia w grzybobraniu. Niezwykle ciekawym, obecnie zapomnianym już zwyczajem, a popularnie stosowanym 100 lat temu było jedzenie śniadania wielkanocnego na miedzach i polach. Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj.

Lany poniedziałek

Kiedyś były to dwa oddzielne obrzędy. Obyczaj dyngusa polegał  na wręczaniu datków w postaci pieniędzy, jajek czy świątecznych przysmaków jako wielkanocnego ,,wykupu” dla wędrujących z drewnianym barankiem czy kogutem przebierańców. Zwyczaj ten w Polsce najdłużej, bo do lat 90. XX przetrwał na Podlasiu i Podkarpaciu. Z kolei śmigus polegał na oblewaniu dziewcząt wodą i smaganiu ich po łydkach rózgą wyjętą z palmy wielkanocnej.Tego dnia od rana chodzili kawalerowie i oblewali dziewczęta. Nie powinni żadnej pominąć Jeżeli do którejś nie przyszli narażona była na złośliwe docinki. W Wielką Niedzielę albo w Lany Poniedziałek zwykle po sumie i po obiedzie, gospodarze i gospodynie chodzili święcić pola. Niektórzy święcili tylko położone blisko domu, inni wszystkie. Do święcenia używano palm i wody z potoków święconej w kościele w Wielką Sobotę.

Kwiecień 2020

3 kwietnia mija 80 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

„KATYŃ”  Autor: Feliks Konarski

Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano Wrzesień.

Związano do tyłu ręce,

By w obecności kata

Nie mogły się wznieść błagalnie

Do Boga i do świata.

Zakneblowano usta,

By w tej katyńskiej nocy

Nie mogły błagać o litość,

Ni wezwać znikąd pomocy.

W podartym jenieckim płaszczu

Martwą do rowu zepchnięto

I zasypano ziemią

Krwią na wskroś przesiąkniętą.

By zmartwychwstać nie mogła,

Ni dać znaku o sobie

I na zawsze została

W leśnym katyńskim grobie.

,,Salwy i doł ” -Autor: Stefan Gołębiowski

Pod niebem ciężkim jak ołów

 Salwy mgłę leśną rozdarły

Stosy ciał strącone do dołów

Z na pół żywymi zmarli

Nikt straconych nie uczcił

Tylko do katyńskich dołów

 Deszcz z płaczem się rzucił

Pod niebem ciężkim jak ołów

,,Guzik”  -Autor Zbigniew Herbert

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

 z głębin wychodzą na powierzchnię

 jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy i ulituje się nad nimi

 lecz jak zmartwychwstać mają ciałem

kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok

 upada liść kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach

 i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte potężny głos zamilkłych chórów

 tylko guziki nieugięte guziki z płaszczy i mundurów

Czytaj więcej na: https://prawicowyinternet.pl/poezja-katynska/

Kwiecień 2020

Juliusz Słowacki

urodził się poetą, a zmarł prorokiem

On chciał być przewodnikiem, chciał być akceptowany, rozumiany, dostrzeżony -mówił o Juliuszu Słowackim historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski. – Stąd też ta jego ogromna pracowitość, która przekuła się w obfitość dzieł.                                                                               

171 lat temu, 3 kwietnia 1849 roku zmarł w Paryżu jeden z narodowych wieszczów – Juliusz Słowacki.

Po wyjeździe z Polski Słowacki za życia już do ojczyzny nie wrócił.

 Zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Decyzję o sprowadzeniu jego prochów do kraju podjęto w pierwszych latach XX wieku. Postanowiono przenieść je do Krakowa i złożyć w podziemiach katedry wawelskiej w setną rocznicę urodzin wieszcza, przypadającą w 1909 roku. Trumna ze Słowackim płynęła na pokładzie statku „Mickiewicz” w górę Wisły z Gdańska do Warszawy. Potem dotarła do Krakowa, gdzie 28 kwietnia 1927 odbył się pogrzeb

Kwiecień 2020

Dzisiaj  obchodzimy rocznicę śmierci naszego Patrona szkoły Św.Jana Pawła II…Możemy tylko przypomnieć wystawę z kwietnia 2018/2019Pamiętamy….

Marzec 2020

MIĘDZYNARODOWY

DZIEŃ TEATRU

27 III

Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów ? festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

W 2020 roku autorem orędzia jest SHAHID NADEEM, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur.

W tym trudnym czasie życzymy zdrowia, wytrwałości i hartu ducha, twórcom ? intrygujących pomysłów, a wkrótce znakomitych realizacji i artystycznego spełnienia, wszystkim widzom ? wspaniałych teatralnych doznań. Do zobaczenia w teatrze!

.https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra?language=pl

Marzec 2020

Dziś 25 marca, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dziś, 25 marca, obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało w 2003z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  Swoje święto dzisiaj swoje fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona. 

J.R.R. Tolkien pracował nad „Władcą Pierścieni” kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.

Światowy Dzień Poezji,święto obchodzone corocznie 21 marca,ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.Celem tego dnia jest promocja czytania pisania,publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Sięgnijmy więc dzisiaj po tomik poezji… i może nie tylko dzisiaj….

Może ktoś odgadnie kto jest autorem tego wiersza?

Moja poezja to jest noc księżycowa,
Wielkie uspokojenie;
kiedy poziomki słodkie są w parowach
i słodsze cienie.
(…)
Moja poezja to są proste dziwy,
To kraj,gdzie w lecie
stary kot usnął pod lufcikiem krzywym
na parapecie.

Marzec 2020

.https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Famp%2Fs%2Fkobieta.onet.pl%2Fkopernikwdomu-co-mozna-robic-w-domu-niezwykle-pomysly-centrum-nauki-kopernik%2Fzsbkmn0.amp%3Ffbclid%3DIwAR0g4NXV8tsgj4BoqHMIs2A1uu_S9Pw78o25HtORk0VFLEOj7Ho9KilSDY0&h=AT3ECPOFdHKxkRI8Jw_orI_yGSW9V7aqJ_JMC5x90CKq2F7S_In0EOQQi49yc60rXuNpTVO7OH28Lk871PP0K6vFcRruUNTY2NLY1V9Hmy4yRtbeUlxCfXWhvNEvT-X8eZOHAw

Marzec 2020

Skąd brać książki, gdy biblioteka jest zamknięta?Gotowa lista do podzielenia się z uczniami i polonistami.??…

Opublikowany przez Biblioteka w Szkole Czwartek, 19 marca 2020

Marzec 2020

Z okazji Dnia Kobiet, 9 III 2020r. W bibliotece szkolnej odbyło się Spotkanie z poezją zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z wychowawcą kl.1 tpm.Było one adresowane do pań pracujących w naszej szkole.Uczniowie zaprezentowali wiersze znanych poetów poświęcone postaciom kobiecym,natomiast uczennice umilały czas swym śpiewem.Na zakończenie wszystkie panie otrzymały życzenia oraz kwiaty.

Z okazji zbliżającego się Święta pań…Wystawa „Portret kobiet w malarstwie XX wieku

Umów się z książką! ? akcja walentynkowa w bibliotece szkolnej

Nasze półki pełne są książek, które marzą  o czytelniku, takim jak Ty! Przyjdź i wylosuj randkę z tajemniczą nieznajomą. Wybierz serduszko i sprawdź czy jesteś zainteresowany spotkaniem. Jeśli tak, to zabierz ją ze sobą! Nie pozwól, aby była samotna i zapomniana. Być może uśmiechnie się do Ciebie szczęście i znajdziesz przyjaźń na całe życie!

Podsumowaniu projektu edukacyjnego ,,Ignacy Łukasiewicz – w blasku lampy naftowej

Naszym zadaniem, zadaniem ludzi młodych jest pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach, zwłaszcza tych, którzy swoją działalnością, odkryciami i osiągnięciami przyczynili się do rozwoju i postępu cywilizacyjnego ludzkości. Taką osobą, dziś już mało znaną jest z pewnością chemik, farmaceuta, a przede wszystkim wynalazca lampy naftowej i twórca przemysłu naftowego – Ignacy Łukasiewicz.Doceniając jego osiągnięcia naukowe, działalność charytatywną, a także przykładną postawę patriotyczną, jaką prezentował w czasie zaborów,  oraz fakt ,że mieszkał i pracował w wybudowanej przez siebie aptece w Brzostku nasza biblioteka szkolna podjęła się realizacji projektu ,,,Ignacy Łukasiewicz- w blasku lampy naftowej” . W ramach projektu trwającego od X 2019r.- I 2020r. uczniowie wykonywali prace plastyczne, prace pisemne lub prezentacje multimedialne. Pomocą dla uczniów była wystawa ,,Śladami Ignacego Łukasiewicza”, na której oprócz naszego księgozbioru znalazły się opracowania z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i  Jaśle W dn. 12 lutego  w czytelni odbyło się podsumowanie projektu, które prowadził Piotr Grych z kl.III tm i a. Swoje prace zaprezentowali następujący uczniowie:

1.Żaneta Pietrucha z kl.III tż  -prezentacja multimedialna:

2.Michał Dudek i Michał Jasicki z kl.III Tm   -prezentacja multimedialna:

3.  Dawid Rakowski i Kamil Staniszewski z kl.II bzm -prezentacja multimedialna:

4.   Antoni Jurkiewicz z kl.I bzc p- prezentacja pisemna

5.  Kamil Szela i Magdalena Nowak z kl.I bzł p – praca plastyczna

   6. Wiktoria Maziarka, Klaudia Wójcik i Julia Staniszewska z kl.I tak g-praca plastyczna      

7.   Kacper Cabaj i Piotr Wołowiec z kl.I tm i a p -praca plastyczna

Wystawa dla Rodziców Działalność biblioteki szkolnej III edycja akcji STWÓRZ-POKAZ – ZAISTNIEJ

Zaczytaj się na ferie!

Plebiscyt czytelników”Najlepsza książka na ferie”

Konkurs „Czytelnik Ferii”

Zapraszamy do udziału wszystkich Czytelników.

Stwórz-Pokaż-Zaistniej

Zapraszamy uczniów do III edycji akcji STWÓRZ-POKAŻ-ZAISTNIEJ

Malujesz, tworzysz coś ciekawego, śpiewasz, recytujesz , a może rzeźbisz? Przyjdź do biblioteki szkolnej i pokaż!

Zwycięzcy akcji wezmą udział w Wieczorze Twórczości Młodych

w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle.

Zapraszamy!

Wystawa Światło z ziemi

Ważnym elementem projektu ?Ignacy Łukasiewicz ?? jest zorganizowana wystawa książek znajdujących się w naszym księgozbiorze jak również pozycji wypożyczonych w BP w Jaśle i Krośnie. Służą one pomocą uczniom biorącym udział w projekcie. Uzupełnieniem wystawy są lampy naftowe , które są w posiadaniu naszej szkoły.

Akcja czytelnicza CZYTAMY LITERATURĘ BOŻONARODZENIOWĄ

 W okresie przedświątecznym biblioteka szkolna zaprosiła wychowawców wraz z uczniami do wzięcia udziału w akcji czytelniczej CZYTAMY LITERATURĘ BOŻONARODZENIOWĄ mającą na celu promowanie literatury związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.

W dn. 11-19 XII nauczyciele, Małgorzata Jop z kl.II tmia, Teresa Młyniec z kl.I zmg , I tmg , II tż , I tzg , Joanna Betlej z kl.I tłg i I tmg i II tł oraz Małgorzata Augustyn i Małgorzata Kmiecik czytali literaturę  m.in.St.W.Reymonta,Cz.Miłosza, J. Pocka, M.Musierowicz,K.K.Baczyńskiego, K. Dickensa, . ks.J.Twardowskiego. Spotkaniom towarzyszyły rozmowy uczniów nt. tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych w ich miejscu zamieszkania.

Konkurs Bożonarodzeniowy

Konkurs o tematyce zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia został przeprowadzony na zastępstwach w kl. II zmb oraz I tmg.

Zwyciężyli: Piotr Zyznar, Dawid Rakowski, Rafał Bulsiewicz, Paweł Raś i Kacper Mirus oraz kolejno Krzysztof Augustyn Krystian Noga oraz trzecie miejsce zajęli Kamil Kurek i Szymon Wąsik.

Konkurs ?WYKREŚLANKI?

Również na zastępstwach w bibliotece został zorganizowany Konkurs ?Wykreślanki? w którym I miejsce zajął Sebastian Bulsiewicz, II miejsce Kacper Cabaj i Marcin Staniszewski oraz III miejsce Dariusz Święch. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

XXVII Rzeszowskie

Dni Kultury Szkolnej

W dniach 5-6 XII 2019 r. uczennice kl. IV tż reprezentowały naszą szkołę na XXVII Rzeszowskich Dniach Kultury Szkolnej, w czasie których Julia Żygłowicz przedstawiła Lament paranoika a Karolina Stasiowska zaśpiewała piosenkę Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. Obydwie uczestniczki pięknie zaprezentowały się i zebrały gromkie brawa. Impreza odbyła się w 3 LO im. C. K. Norwida pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszów, Urzędu Marszałkowskiego, TVP Rzeszów, Gazety Codziennej NOWINY, rozgłośni radiowych polskiego Radia Rzeszów oraz Katolickiego Radia VIA jak również MDK Rzeszów.

Wręczenie nagród w VI Konkursie Fotograficznym

I miejsce w Konkursie fotograficznym techniką Sleeveface ex aequo z Kingą Kolbusz z 1 tłg zajęła Paulina Wnęk z 2 tł, II miejsce ex aequo z Martyną Zastawny z 1tłg zajęła Anna Dziedzic z 2 tł, a III miejsce ex aequo z Natalią Samborską z 1 tłg Magdalena Bargieł z 2 tł.

Komisja konkursowa w składzie: pedagog szkolny Małgorzata Kmiecik, nauczyciel języka angielskiego Monika Sieradzka-Łukowicz i nauczyciel architektury krajobrazu Dorota Machaj.

Gratulujemy!

Wręczenie nagród w VI Konkursie Ortograficznym

Zwyciężyla Justyna Kudłacz i kolejno Karolina Wrobel natomiast III miejsce zajęła Kinga Kolbusz.

Wręczenie nagród w II Teście o Regionie

I miejsce zajęła Karolina Wróbel, II Justyna Kudłacz i III miejsce Marcelina Woźny.

Jak obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy do obejrzenia sleeveface z książką zorganizowanego w bibliotece , w którym wzięły udział uczennice z klasy Itłg.

Termin sleeveface powstał w 2006 roku i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morrisa w wersji winylowej w publikacji o tej samej nazwie. Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki lub płyty częścią ciała.

Jak obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

?Wyobraź sobie?? takie hasło przyświecało tegorocznemu Międzynarodowemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych, które biblioteka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku obchodziła już po raz jedenasty.
Z tej okazji w czytelni zorganizowana została wystawa ?Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich? przedstawiająca przesłanie papieża Polaka do młodych oraz jego publikacje, m.in. ?Wstańcie, chodźmy?, ?Przekroczyć próg nadziei?, ?Pamięć i tożsamość?, ?Modlitwy i rozważania na każdy dzień roku?, ?Autobiografia?, ?Dar i tajemnica? i ?Elementarz Jana Pawła II? .
W ramach obchodów święta biblioteki czytelnicy wzięli udział w konkursach: ?Dokończ przysłowie?, ?Palcem po mapie?, ?Zagadki logiczne?, ?Najlepszy czytelnik października?, ?Najlepsza klasa w czytelnictwie?, turnieju układania puzzli na czas, grach towarzyskich: szachy, warcaby, 5 sekund, grach zręcznościowych oraz w III teście wiedzy o regionie ?Czy znasz swój region?? i VI dyktandzie o tytuł mistrza ortografii.
Projektem ?Ignacy Łukasiewicz w blasku lampy naftowej? został zapoczątkowany cykl pt. ?Znane sylwetki regionu?. Pomocą dla uczniów biorących w nim udział była wystawa ?Śladami Ignacego Łukasiewicza?, na której oprócz naszego księgozbioru znalazły się opracowania z PBW w Krośnie i Jaśle.
Wszystkie wyżej wymienione działania służyły promocji naszej biblioteki, rozbudzeniu i kształtowaniu kultury czytelniczej oraz zaakcentowaniu Święta Bibliotek Szkolnych.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Program Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece.Zapraszamy chętnych uczniów do zabawy!


Dbałość o zdrowie własne i cudze

Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z wystawą nt. Dbałość o zdrowie własne i cudze – 18 złotych zasad jak dbać o zdrowie i 10 porad jak robić to prawidłowo.


„Człowiek nie jest sam?”

Wystawa zorganizowana z okazji rocznicy szkoły i nadania jej imienia Jana Pawła II zawierająca przesłanie Papieża do młodzieży została wzbogacona o pozycje książkowe oraz ilustrowane wydawnictwa albumowe.


Narodowe Czytanie 2019

Biblioteka szkolna po raz czwarty włączyła się w akcję Narodowe Czytanie. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Utwory, których wspólnym mianownikiem była polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Dobra pani – Eliza Orzeszkowej
Dym – Marii Konopnickiej
Katarynka – Bolesława Prusa
Mój ojciec wstępuje do strażaków – Brunona Schulza
Orka – Władysława Stanisława Reymonta
Rozdziobią nas kruki, wrony? – Stefana Żeromskiego
Sachem – Henryka Sienkiewicza
Sawa – Henryka Rzewuskiego

W akcji czytelniczej wzięli udział: Julia Żygłowicz, Aldona Michońska, Justyna Kudłacz, Karolina Wróbel, Dudek Wiktoria i Piotr Grych.


Wystawa Wrzesień 1939

Dokładnie 80 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa.

Pamiętamy i musimy pamiętać z wdzięczności dla tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Walczyli o każdy skrawek abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.