2016/2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Na uroczystej akademii dyr szkoły Katarzyna Grygiel i nauczyciel bibliotekarz Teresa Młyniec wręczyli nagrodę książkową oraz dyplom Natalii Gwiżdż za zajęcie III miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie Filmowym – Filmowe odsłony historii zorganizowanego przez II LO w Rybniku.Gratulujemy Natalii!

Nagrodę za I miejsce w szkolnym konkursie  Ogólnopolskiej akcji „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”otrzymała Natalia Gwiżdż a Agnieszka Szydłowska otrzymała nagrodę za III miejsce. Uczennice oraz opiekun otrzymały dyplomy od organizatorów ogólnopolskiej akcji, które wręczyła dyr szkoły Katarzyna Grygiel.

Konkurs literacko-fotograficzny

                              „JEDNOŚĆ w                                   RÓŻNORODNOŚCI”

zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im.Jana Pawła II w Krakowie

Kapliczka – „rozsiana w krajobrazie modlitwy ludu polskiego.”

NEOKLASYCYSTYCZNA KAPLICA

Brzostek to niewielkie miasteczko położone w województwie podkarpackim. Znajduje się w nim wiele zabytków. Jednym z nich jest umiejscowiona  w północnej części plant  neoklasycystyczna  kaplica pochodząca z początku XIX wieku, która w latach 1918 ? 1919 w ramach przebudowy otrzymała ozdobny fronton z ceglanymi kolumnami.  Jej ostatni remont został przeprowadzony w 1989 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Brzosteckiej. Kaplica pokryta jest dwuspadowym dachem, na szczycie którego znajduje się sygnaturka zakończona krzyżem. Poniżej na froncie znajduje się wizerunek Matki Bożej.  Budowla jest ogrodzona, a wokół niej znajdują się kwiat i krzewy ozdobne. Wewnątrz po prawej stronie  kamiennej mensy ołtarzowej jest ustawiona   barokowa XVIII wieczna figura świętego Jana Nepomucena, patrona  jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, mostów, dobrej sławy i tonących oraz  orędownika podczas powodzi. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą.  Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach
w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 roku przez Benedykta XIII. Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 21 maja.Figura przedstawia św. Jana Nepomucena w czarnej sutannie zapinanej na małe guziczki, na nią nałożona jest biała komża ? symbol kapłaństwa wykończona ażurową koronką.  Na wierzch narzucona jest gronostajowa peleryna. Na głowie ma czarny biret z czterema skrzydełkami zwanymi rogami.  W rękach trzyma krucyfiks, na który spogląda.Po jego lewej stronie stoi figura Matki Bożej ubranej w prostą, skromną  różowego koloru suknię sięgającą ziemi  przepasaną niebieską szatą, która w dłoniach  trzyma różaniec. Jej głowę zdobi złota korona.Pośrodku znajduje się mniejszych rozmiarów figurka Matki Boskiej stojącej na wężu  z jabłkiem w paszczy. Wąż symbolizuje upadek pierwszych rodziców Adama i Ewy. Maryja depcze węża-szatana według słów Pisma Świętego (por. Rdz 3, 15), gdyż jest Matką Zbawiciela, który ustrzegł Ją od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.Wokół figur ustawione są świeczniki i kwiaty. W święto Bożego Ciała przed kaplicą mieszkańcy Brzostku ubierają ołtarz.Kaplica jest  pod opieką lokalnej społeczności. Przez cały rok utrzymywany jest wokół niej porządek ,co świadczy o szacunku wyrażanym przez mieszkańców. Kaplica to nie tylko element folkloru, ciekawostka, czy  zabytek kultury. To cząstka naszej historii, tej naznaczonej miłością do Ojczyzny, wielką wiarą wielu pokoleń. Jest wyrazem duchowych potrzeb , narodowej tożsamości i  znakiem Bożej obecności. Jest wyjątkowym testamentem przeszłości dla obecnych pokoleń.

BIBLIOGRAFIA

1.Stanaszek Bogdan, Brzostek i okolice, Brzostek 1997

W konkursie udział wzięli :

Dominik Chodur -III tm

Katarzyna Krawiec – I zc

Józefa Bukowska -II zc

Wybory Książek
maj 2017

Wybory książek  przeprowadziły uczennice: Sylwia Sondej, Karolina Lejkowska, Weronika Stawarz, Urszula Winiarska

W konkursie „Książki, które powinny znaleźć się w naszej bibliotece” główne nagrody w losowaniu zdobyły Sondej Sylwia, Lejkowska Karolina i Stawarz Weronika.

Tydzień Bibliotek

maj 2017

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek  w czytelni odbyły się konkursy:

1.Planety układu Słonecznego

2.Bohaterowie naszych lektur

3.Czy znasz ten tytuł

4.Myślę logicznie

5.Jestem spostrzegawczy

Główne nagrody wylosowały Katarzyna Krawiec, Natalia Gwiżdż i Małgorzata Wojdyła.

 

Natalia Gwiżdż
laureatką
XVII Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego – Filmowe odsłony historii

w RybnikuWyróżnienie

dla Klaudii Michońskiej

w XVII Ogólnopolskim Konkursie Filmowym – Filmowe odsłony historii

w Rybniku

Dzień Otwarty w naszej bibliotece szkolnej

28 kwietnia w naszej szkole odbył się kolejny Dzień Otwarty na który przyjechali gimnazjaliści z pobliskich miejscowości. Uczniów w bibliotece witały ucz.kl.III tż Klaudia Michońska i Patrycja Więcek. Klaudia zaprezentowała bogatą działalność biblioteki w oparciu o wystawę oraz  plansze  opowiadając o organizowanych akcjach czytelniczych, przedsięwzięciach bibliotecznych, konkursach, wyjazdach itd. Przedstawiła osiągnięcia koleżanek na ogólnopolskich i wojewódzkich etapach konkursów.

Natalia Gwiżdż

laureatką

XVII Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego -Filmowe odsłony historii

w Rybniku

Praca Natalii na dole po prawej stronie strony.

Wyróżnienie

dla Klaudii Michońskiej

w XVII Ogólnopolskim Konkursie Filmowym – Filmowe odsłony historii

w Rybniku

Praca Klaudii u góry po lewej stronie.

Wystawa pedagogizująca dla Rodziców

10 kwietnia na korytarzu przed biblioteką została zorganizowana wystawa pedagogizująca dla rodziców na temat wpływu czytelnictwa na rozwój młodzieży. Jej celem było uświadomienie jak duże znaczenie dla rozwoju umysłowego, językowego oraz emocjonalnego ma kontakt człowieka z książką. Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane ulotki informacyjne  poświęcone podejmowanym przez bibliotekę działaniom na rzecz rozwoju czytelnictwa, ich efektom  oraz pozytywnym aspektom czytania.

 

Z wielką radością informujemy wszystkich czytelników , że nasza biblioteka szkolna otrzymała

15 tys. na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Spotkanie z absolwentką szkoły

Natalią Skrzynecką Kaliną

 

29 marca 2017 roku nasze zaproszenie przyjęła pani Natalia Skrzynecka absolwentka  5-letniego Technikum Rolniczego (1995-2000), która po zdaniu matury kontynuowała naukę na studiach dziennych ? Wydział Pedagogiki (specjalizacja: psychoprofilaktyka społeczna) na Uniwersytecie Rzeszowskim.  Rok później zdała egzamin na Administrację ? drugi kierunek, studia zaoczne na Wydziale Prawa, po czym rozpoczęła  zaocznie trzeci kierunek: Prawo. Wszystkie studia ukończyła pomyślnie. Przez 11 lat przebywała poza granicami kraju w Hiszpanii, gdzie do ubiegłego  roku pracowała jako pedagog i nauczyciel przy Stowarzyszeniu Polonia w Segovii. Obecnie dzieli swoje życie między Polską a  Hiszpanią, gdzie prowadzi  własną działalność gospodarczą.

Uczniowie z zapartym tchem słuchali wspomnień z lat szkolnych, opowieści dotyczących lekcji,  życia kulturalnego biblioteki, Turnieju Klas, Studniówki  i Półmetku,  w których uczestniczyła z wielkim zaangażowaniem. Dużo uwagi poświęciła zachęceniu młodzieży do nauki, czytaniu książek i dbałości o język ojczysty.

Młodzież podziękowała pani Natalii, wręczając jej monografie naszej szkoły.

Marzec 2017

„Gdy kobieta bywa poezją, a poezja bywa kobietą”

9 marca biblioteka szkolna uczciła święto pań, zapraszając Je na spotkanie z poezją                       i tańcem. Dominik, Grzesiek i Patryk  wszechstronnie przedstawili portret kobiety ukazany w literaturze polskiej. Podkreślili, że była ona od tysiącleci największą inspiracją dla artystów.

 Zgromadzeni mogli się wsłuchać w recytowaną przez Klaudię, Darię, Kingę i Paulinę poezję Marcina Urbana, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej oraz  Juliana Tuwima przepełnioną refleksją nad naturą duszy kobiecej.

Jeden z uczniów w imieniu wszystkich mężczyzn życzył, aby  szczęście towarzyszyło Paniom nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok, a uśmiech stale rozjaśniał twarz.

Dopełnieniem spotkania był walc wiedeński w wykonaniu Weroniki i Wojtka dedykowany kobietom z okazji ich święta.

 

Marzec 2017

Kinga Pruchnik

w Polskim Radiu Rzeszów

Kinga Pruchnik ucz. Kl. II TAK, laureatka szkolnego etapu  „Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką                   w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie  znalazła się w gronie 244 spośród 3189 uczniów z województwa podkarpackiego, którzy zostali zakwalifikowani  do przesłuchań VI edycji międzyszkolnego etapu konkursu, który odbył się 8 marca w Polskim Radiu Rzeszów. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Kurator Oświaty, natomiast patronat medialny Polskie Radio Rzeszów.

Kinga zaprezentowała komisji konkursowej  wylosowany fragment ?Dziennika? Anny Frank.  Co prawda nie znalazła się na liście finalistów, ale godnie reprezentowała naszą szkołę.  Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym rozwijaniu kompetencji czytelniczych.

 

Luty 2017

 ” Randka w ciemno z Książką”

14 lutego  w naszej bibliotece została zorganizowana Walentynkowa akcja .Czytelnicy losowali lizaki z tytułem książki.Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzbudzało wiele emocji.

Luty 2017

Kinga Pruchnik

laureatką szkolnego etapu

Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania

3 lutego 2017 roku został przeprowadzony etap szkolny Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. W konkursie wzięło udział 5 uczniów, których oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły p. Katarzyna Grygiel oraz nauczyciele: p. Małgorzata Kmiecik oraz p. Ewa Czyrnia. Ocenie podlegały: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, dykcja, intonacja oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie po krótkim przygotowaniu się,  zaprezentowali wylosowane fragmenty tekstów pochodzące z takich utworów jak ?Dziennik? A. Frank, ?List w butelce? N. Sparksa,  ?LO- teria? M.K. Piekarskiej, ?Gwiazd naszych wina? J. Greena

Jury I miejsce przyznało Kindze Pruchnik, II Paulinie Strączek, natomiast III Darii Drozd. Laureatka konkursu Kinga Pruchnik będzie prezentowała naszą szkołę w etapie międzyszkolnym konkursu, który odbędzie się w Rzeszowie.

Styczeń 2017

Odwiedziny Ani Rogowskiej, absolwentki naszej szkoły obecnie studentki

WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ w Krośnie.

Styczeń 2017

Wystawa ROK 2017 ROKIEM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO,TADEUSZA KOŚCIUSZKI…

 Styczeń 2017

Akcja „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”

Styczeń 2017

XXXIII Międzynarodowy Konkurs

Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku

  1. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 kwietnia 2017 r.
  2. W skład Komisji Konkursowej wchodzą: Wanda Chotomska, jako przewodnicząca; poeci, prozaicy i dziennikarze; pracownicy nau­kowi Uniwersytetu Warszawskiego i Aka­demii Pomorskiej w Słupsku oraz nauczyciele poloniści.

W konkursie w kategorii poezja wzięły udział dwie nasze uczennice Natalia Gwiżdż i Agnieszka Szydłowska z kl.II tak . Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki!

Grudzień 2016

Mamy wyniki szkolnego etapu Ogólnopolskiej akcji „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”.

img_20161222_091814

Jury składające się z dyr szkoły p.Katarzyny Grygiel, nauczyciela języka angielskiego i opiekuna Koła Plastycznego p.Moniki Sieradzkiej -Łukowicz oraz nauczyciela bibliotekarza oraz opiekuna „Plotki” p.Joanny Betlej przyznało:

img_20161222_094140

I miejsce -Natalii Gwiżdż z kl.II tak za bardzo pomysłową i estetyczną pocztówkę wykonaną za pomocą wycinania.

img_20161222_095339img_20161222_095350

II miejsce -Klaudii Michońskiej z kl.III tż za  dokładnie odzwierciedlony portret pisarza wykonany ołówkiem

img_20161222_095524img_20161222_095533

III miejsce – Agnieszce Szydłowskiej z kl.II tak za portret pisarza wykonany węglem

img_20161222_095546

img_20161222_095556

Gratulujemy uczennicom! Pocztówki zostały wysłane do Muzeum Henryka Sienkiewicza i wezmą udział wraz z innymi w ogólnopolskiej akcji.

Grudzień 2016

A to nasze ( tylko niektóre)  Podziękowania, Certyfikaty, Zaświadczenia  za udział w ogólnopolskich akcjach mających na celu rozwijanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej.

 img_20161219_135014

Grudzień 2016

Wystawa „Polscy poeci i malarze na Boże Narodzenie”

W towarzystwie takich nazwisk jak Asnyk, Kasprowicz,Staff, ks.Twardowski  znalazło się nazwisko  naszej absolwentki Jadwigi Kudłacz-Samborskiej…

img_20161219_134851img_20161219_125454img_20161219_134916

Grudzień 2016

Wystawa Bożonarodzeniowa  dla Rodziców

W czasie spotkania wywiadowczego rodziców, na korytarzu przed biblioteką została zorganizowana bożonarodzeniowa wystawa , na której znalazła się poezja ks.Jana Twardowskiego oraz artykuły dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Pani pedagog  umieściła na niej ulotki dotyczące chorób cywilizacyjnych, które zostały wręczane  rodzicom odwiedzającym wystawę.img_20161219_151822img_20161219_144858

Grudzień 2016
Uczennice Klaudia Michońska z kl.III tż, Agnieszka Szydłowska i Natalia Gwiżdż z kl.II tak wezmą udział w Ogólnopolskiej akcji „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”.Prace przez nich wykonane wyślę do Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej do końca grudnia 2016r.

Prace zostaną najpierw ocenione przez Jury w konkursie szkolnym oraz nagrodzone.Wyniki zostaną ogłoszone w dn.21 XII 2016r. w bibliotece szkolnej.

img_20161219_105748Akcja ma na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, odkrywanie i promocję dziedzictwa pisarza, rozwijanie kultury czytelniczej, inspirowanie uczniów do pracy twórczej, rozwijanie zdolności plastycznych i literackich .

Ogólnopolska akcja Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. we współpracy i pod patronatem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pocztówka do Pana Sienkiewicza.

Czy wiecie, że słowo ?pocztówka? w języku polskim zawdzięczamy naszemu wielkiemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi? W 1900 roku autor ?Trylogii? wziął udział w konkursie, którego celem było wymyślenie określenia karty pocztowej innego niż pochodząca z języka rosyjskiego ?odkrytka?. Na konkurs nadesłano ponad 300 propozycji. W finale jury rozważało 5 nazw: liścik, listewka, otwarta, pisanka i właśnie pocztówka, którą pisarz zgłosił, ukrywając się pod pseudonimem Maria z R.

Grudzień 2016

Zajęcia biblioterapeutyczne „Rozejrzyj się , nie jesteś sam!”

w kl.Izc

img_20161215_130317img_20161215_130321img_20161215_130340img_20161215_130351img_20161215_130409img_20161215_130412img_20161215_130714img_20161215_130718

Akcja Mikołajkowa Kawiarenki Literackiej w naszej bibliotece szkolnej!

Dzisiaj Św.Mikołaj wraz ze swoimi Gwiazdkami uczniów  wypożyczających  książki częstował cukierkami i ciasteczkami. Drużyna Św.Mikołaja   na długiej przerwie częstowała słodyczami dyrekcję ,nauczycieli, administrację szkoły  oraz koleżanki i kolegów.

img_20161206_100938

img_20161206_100949

img_20161206_075701

img_20161206_102712img_20161206_102706img_20161206_102711

Grudzień 2016

Klasy maturalne na spotkaniu w czytelni  nt. rewitalizacji gminy Brzostek.

img_20161202_120540img_20161202_115501

Grudzień 2016

Spotkanie klas o kierunku żywieniowym z panią dietetyk Elżbietą Sobieszczuk. Dotyczyło ono oczyszczania układu pokarmowego, naturalnego pożywienia oraz zmian nawyków żywieniowych. Spotkanie zorganizowała pani Ewa Czyrnia, nauczyciel zawodu.

img_20161205_110519img_20161205_110455img_20161205_122457

Grudzień 2016

Życzenia  bożonarodzeniowe dla Wszystkich Czytelników !

img_20161206_073333img_20161206_090904img_20161206_073309img_20161206_073321img_20161206_073242

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

w naszej szkole

?Książka to dopiero początek? ? to  hasło  tegorocznego międzynarodowego święta bibliotek szkolnych, które jak co roku przypada na październik. Chcąc zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w święcie naszej biblioteki, zorganizowaliśmy dla nich szereg atrakcji.

Pierwszą z nich był konkurs sprawnościowy  ?Noś książkę jak koronę?, który polegał na pokonaniu w jak najkrótszym czasie toru przeszkód z książką na głowie.  Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało ze stoperem w dłoni jury w składzie: Chodur Dominik, Drozd Daria i Stawarz Weronika, które wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajęła Sylwia Sondej, II ?Karolina Lejkowska a III-   Konrad  Malikowski.

Na zajęciach bibliotecznych zorganizowaliśmy konkurs ?Kocham Cię, szkoło!?, w którym w konkurencjach ?Zakazane słowa? ,?Polszczyzna? oraz ?Urodziny? I miejsce zdobyła  grupa Kingi Pruchnik, Kingi Zdrady oraz Beaty Józefczyk, pokonując grupę Mateusza Michońskiego, Grzegorza Grygla, Małgorzaty Wojdyły. Natomiast konkurencja ?Kto jest kim? skończyła się remisem.

Kolejne konkursy sprawdzały wiedzę i umiejętności uczniów. W czwartej edycji konkursu  ortograficznego ?Zostań Mistrzem Ortografii? młodzież, pisząc tekst dyktanda, mogła sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. W tym roku szkolnym Mistrzem Ortografii  została Magdalena Roś, natomiast wicemistrzami: Dominika Markiewicz, Weronika Stawarz i Ilona Wolak. W konkursie ?Łamigłówki literackie? zwyciężyli Damian Trojan i Dawid Podlasek,  zajmując I miejsce, tuż za nimi  Mariusz Borowiecki, Karolina Świstak i Gabriela Andreasik.

Tłem do kolejnego konkursu? Czy znasz Patrona szkoły??, w którym I miejsce zajęła Julia Żygłowicz i Karolina Lejkowska a II Wiktor Jarmusz i Weronika Boroń była wystawa z okazji 58. rocznicy powstania szkoły i 18. rocznicy nadania jej imienia Jana Pawła II, przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z życia szkoły uwiecznione na fotografiach, w publikacjach nauczycieli oraz w kronikach szkoły.

Obchody MMBSz zwieńczył  zorganizowany po raz pierwszy w historii szkoły  turniej rozrywkowy ?Uczniowie kontra nauczyciele?. Dwie drużyny  pod wodzą kapitanów, rywalizowały między sobą, biorąc udział w grach towarzyskich i quizach.  Po zaciętej walce nieliczną przewagą punktów wygrała Drużyna Nauczycieli, w składzie dyrektor szkoły p. Katarzyna Grygiel oraz nauczyciele p. Marta Oprządek, p. Agnieszka Płaziak, p. Ewa Czyrnia, p. Monika Sieradzka-Łukowicz, p. Małgorzata Jop, p. Małgorzata Kmiecik oraz p. Dorota Machaj, pokonując Drużynę Uczniów- Wojciecha Zastawnego ,Radosława Wąsika, Łukasza Tragarza, Justynę Krawiec, Paulinę Strączek, Darię Drozd, Kingę Pruchnik oraz Małgorzatę Wojdyłę. W roli prowadzącego  wystąpił    Wojciech Wójcik, któremu pomagała Weronika Stawarz i Urszula Winiarska.

W programie nie zabrakło również innych atrakcji  ? uczniowie przez cały miesiąc mieli możliwość uczestniczenia w akcji ?Przerwa z filmem?, dzięki której mogli zapoznać się z bogatą  filmoteką biblioteczną oraz w warsztatach biblioterapeutycznych.

Ponadto w ramach obchodów MMBSz przedstawiciele klas wzięli udział w XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzostku. Uczestnictwo w tej imprezie było formą nagrody za wysokie wyniki w nauce bądź też aktywny udział w  życiu szkoły i pozwoliło zapoznać się z twórczością Stefana Jurkowskiego i Tarasa Lazurkiewicza.

?Książka to dopiero początek?? -myślimy, że wszystkie zorganizowane przez nas imprezy czytelnicze i konkursy stanowią skuteczny sposób kształtowania nawyku sięgania po książkę  i rozbudzania potrzeby czytania.

Uczniowie I tak  i I zł na zajęciach biblioterapeutycznych

w czytelni

img_20161114_092631

A oto efekty pracy Sylwii Machowskiej ,wytypowanej  przez kolegów jako najlepszej.

„W odległym kraju przy wąskiej ,zdobionej przeróżnym rodzajem drzew alei stał wielki, stary dom.W oknach brakowało firanek a szyby już od dawna pokrywała gruba warstwa kurzu, dachówka odpadała fragmentami.W domu mieszkał robot,jego jedynym wartościowym nabytkiem był statek.Usiadł na pozłacanej bokami sofie, która skrzypnęła pod jego ciężarem i otworzył wielki słoik świeżego miodu.”

img_20161114_140018

Uczniowie Izs na zajęciach w czytelni.

Na spotkanie wywiadowcze z Rodzicami

 przygotowałyśmy wystawę pedagogizującą

RODZICU! ZYJ ZDROWO!

img_20161104_1454311

img_20161104_1454421

Październik 2016

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

img_20161104_1454561

img_20161104_1453371img_20161104_1453511

  • Na zajęciach bibliotecznych oraz na przerwach uczniowie brali udział w wielu ,ciekawych konkursach.

img_20161104_1453041

img_20161104_1453121

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  • Po raz pierwszy w historii szkoły odbył się w czytelni konkurs UCZNIOWIE KONTRA NAUCZYCIELE -Polszczyzna,Zakazane Słowa,Kto jest kim?

Po zaciętej walce nieliczną przewagą wygrała Drużyna Nauczycieli,gratulujemy!!!

Drużyna nauczycieli -dyr szkoły p.Katarzyna Grygiel oraz nauczyciele p.Marta Oprządek,p.Agnieszka Płaziak, p.Ewa Czyrnia, p.Monika Sieradzka-Łukowicz, p.Małgorzata Jop,p.Małgorzata Kmiecik oraz p.Dorota Machaj

Drużyna uczniów- Wojciech Zastawny,Radosław Wąsik, Łukasz Tragarz, Justyna Krawiec, Paulina Strączek, Daria Drozd, Kinga Pruchnik oraz Małgorzata Wojdyła

Konkurs poprowadził   Wojciech Wójcik z pomocą Weroniki Stawarz i Urszuli Winiarskiej

20161103_10303920161103_10313820161103_10314120161103_10324820161103_10434820161103_10462320161103_104815

dscn3506

dscn3510

dscn3512

dscn3513

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką nagrodę ufundowaną przez nauczycieli bibliotekarzy.

Zdj.Bogdan Stelmach,Dominik Chodur

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  • Zwycięzcami IV KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

„Zostań mistrzem ortografii” zostali:

I miejsce -Roś Magdalena -II tak

II miejsce -Markiewicz Dominika -II tż

III miejsce – Stawarz Weronika -III tz, Wolak Ilona -II tak

img_20161025_0950071

img_20161025_0951051

  • Uczniowie chętnie zapoznają się z wiadomościami zamieszczonymi na wystawie a także odnajdują na fotografii swoich bliskich , koleżanki i kolegów uczęszczających do naszej szkoły wiele lat wcześniej.

img_20161021_0815401img_20161021_0815071

Październik 2016

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Od paru dni przed biblioteką szkolną została umieszczona jedna z dwóch  tablic  a w niej najnowsze informacje biblioteczne.Sponsorem tablic jest  sklepik szkolny i jej opiekun pani Małgorzata Kmiecik.

img_20161021_1431071img_20161021_1308491

img_20161021_1123441

  • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

XXVI Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

W dniu 4 X 2016 r. przedstawiciele klas wzięli udział w XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzostku. Uczestnictwo w tej imprezie było formą nagrody za wysokie wyniki w nauce bądź też aktywny udział w  życiu szkoły.

W tym roku swoją twórczością podzielił  się z nami Stefan Jurkowski –   wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich oraz członek Prezydium  Zarządu Głównego ZLP, a także  Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Zarządu Głównego przy Prezydium ZLP. Jego wiersze znajdują się w wielu almanachach poezji i antologiach.  Autor uprawia również krytykę literacka, felietonistykę i publicystykę kulturalną.

Występ uświetnił uhonorowany artysta 4 października 2016 roku przedstawiciele klas wzięli udział w XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Ukrainy, profesor Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysienki we Lwowie, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Jego profesjonalny repertuar składa się z ukraińskich pieśni historycznych, aranżacji pieśni ludowych oraz instrumentalnych utworów kompozytorów klasycznych i współczesnych. Artysta wykonuje również własne kompozycje.

Spotkanie upamiętniliśmy wspólną fotografią.

Teresa Młyniec, Joanna Betlej

img_8492 img_8504 img_8507 img_8479 img_8480 img_8481 img_8484 img_8486 img_8489

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  • W tym samym dniu na zajęciach bibliotecznych kl.II tak brała udział i dobrze bawiła się konkurując ze sobą  w paru konkursach.W konkursie „Zakazane słowa” I miejsce zdobyła I grupa czyli Kinga Pruchnik, Kinga Zdrada oraz Józefczyk Beata pokonując II grupę w skład której wchodzili Michoński Mateusz, Grygiel Grzegorz, Wojdyła Małgorzata.

Konkurs „Polszczyzna” oraz „Urodziny” również wygrała grupa dziewcząt. Natomiast konkurs „Kto jest kim” skończył się zdobyciem przez obie grupy I miejsca.

img_20161006_1103041img_20161006_1104091img_20161006_1115081img_20161006_1056091

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

6 X 2016r.

  • Konkurs sprawnościowy „NOŚ KSIĄŻKĘ JAK KORONĘ”

6 X na długiej przerwie  w czytelni chętni uczniowie wzięli udział w w/w konkursie otwierając tym samym Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece.

Zabawa była przednia i zakończyła się wyłonieniem zwycięzców  i tak:

I miejsce zdobyła Sondej Sylwia , II – Lejkowska Karolina
a III-  Malikowski Konrad .

W konkursie wzięli również udział  Motyka D., Krawczyk D.,Miras G.,Żygłowicz J., Bieszczad M.Wypasek M.,Jarmusz W.,Wadas E.,Bieszczad P.,Czarnecka P.

img_20161006_1036231img_20161006_1036581img_20161006_1038081img_20161006_1038551img_20161006_1039141img_20161006_1040351img_20161006_1041441img_20161006_1042051img_20161006_1042451img_20161006_1043061

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu ze stoperem w dłoni czuwało jury w skład którego weszli Chodur Dominik, Daria Drozd i Weronika Stawarz.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik  2016

  • Wystawa z okazji Święta szkoły

Zapraszamy do obejrzenia wystawy z okazji Święta Szkoły.To już 58.rocznica jej powstania a także 18.nadania jej imienia Jana Pawła II. Może posłużyć jako ściąga dla uczniów biorących udział w Konkursie o Szkole i Jej Patronie.

img_20160930_090631

img_20160930_090811

img_20160930_0908191

img_20161003_0917011

                                                 Wrzesień 2016

29 września po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy.Przez całą długą przerwę nasza szkoła rozbrzmiewała słowami pisarzy współczesnych zarówno polskich jak i zagranicznych czytanymi korytarzu szkolnym przez członków koła „Zaczytani” działającego przy bibliotece szkolnej.Fragmenty ulubionych książek prezentowali;Klaudia Michońska z kl.III tż, Karolina Lejkowska z kl.I tż,Justyna Krawiec z kl.IV tż oraz Patrycja Czarnecka z kl.II tż. Poprzez udział w akcji uczennice pokazały swym kolegom ,że czytać można nie tylko z przymusu , ale także dla przyjemności.Dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas  zapraszamy naszych czytelników do udziału w kolejnych akcjach promujących czytelnictwo.W tym miesiącu na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

img_20160929_103259

received_1240020579395919

img_20160929_103317

img_20160929_1029571

Wrzesień 2016

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

W naszej szkole, 5 września  w ramach akcji Narodowe Czytanie czytaliśmy „Quo vadis”. Była to już 5. edycja ogólnopolskiej akcji narodowego czytania dzieł polskich w przestrzeni publicznej.Inicjatywa odbywała się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
W obecności  dyrektora szkoły pani Katarzyny Grygiel, kierownika praktycznej nauki zawodu pani Teresy Radelczuk , nauczycieli oraz młodzieży naszej szkoły,uczennica Magdalena Roś przedstawiła krótką historię akcji a następnie  Kinga Pruchnik rozpoczęła czytanie.Pozostałe  fragmenty czytali: uczeń Wojciech Zastawny, nauczyciel wychowania fizycznego pan Bogdan Stelmach, wicedyrektor szkoły pani Anna Hudyma,pedagog szkoły  pani Małgorzata Kmiecik oraz uczennica Dominika Markiewicz .
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości .Od strony technicznej i fotografii  zaangażowany był nauczyciel chemii pan Józef Nawracaj i pan Grzegorz Kolbusz.
             Organizatorzy szkolnej akcji :nauczyciele bibliotekarze- Joanna Betlej i Teresa Młyniec

img_20160905_1018591

img_20160905_1024501

img_20160905_1025141

img_20160905_1026121

img_20160905_1023411